صفحه 1:
صفحه 2:
Pt
طرح درس بنویسیم؟ eye
4 4 3
طرح درس روزانه پیش بینی مجموعه فعالیتهای است که معلم
براى تدريس در يى جلسه درس تدارك مى بيند. در طرح
9 ا ا لت
زمانهای مشخص تنظیم می شود و به کیفیت آموزش کمك
خواهد كرد. تدوين طرح درس براى معلمان تازه كار و
دانشجويان تا حدودى وقت كير و مشكل است و به تدريج
ويس از كسب تجربه تهيه آن آسان تر خواهد بود.
صفحه 3:
لا 30
رعایت نکات زیر برای تدوین طرح درس روزانه ضروری است:
Prem Fore
1-هدف كلى درس
2-هدفهاى رفتارى
3-الكوى تدريس
4-بيش بينى رفتار ورودى
BEE re rae)
Re Te SP Re ene Le Ree Sale w aa) 1ل
انگیزه (Ceo eee here as
۳ S Pm Ree ie ne org
كت
صفحه 4:
مشخصات عمومى
7 قسمت اول هر طرح درس شامل قسمت های زیر است:
مت موضوع درس 3
۱۳۳۳۹ نام آموزشگاه
7 نام معلم مدت جلسه
9 تاريخ
صفحه 5:
1-هدف کلی
ا ا Or Sper eye ner 1
eee و PAPA
کلی تغییر مطلوبی را که باید در رفتار شاگردان ایجاد
شودمشخص نمى كنند هدفهاى كلى مبهم اند و به آسانى قابل
nen) ۱
كلى بيان مى شود و تقريبا مشابهت زيادى با عنوان درس
دارد. مثال:
الل ل ا ا لل ف ل لق
صفحه 6:
2
هدفهاى جزئى يا مرحله اى از هدفهاى كلى محدودتر و
نسبت به هدفهاى رفتارى جامعيت و شمول بيشترى دارند.
ا ا ا 200
ال 7[
موجب نظم بيشتر فعاليتهاى آموزشى مى شود0 در طرح
درس لزومى به نوشتن اهداف جزئى نيست ولى نوشتن آنها
te) ال لت 9
eee |
صفحه 7:
3-هدفهای رفتاری
هدفهای رفتاری یا هدفهای اجرایی به آن دسته از هدفها گفته می شود
که نوع رفتار و قابلیتهایی را که انتظار داریم شاگرد پس از یادگیری
ayy pc meermerecne pty rear em 0000
Pee Et Tee ere sere ero
واضح ترین عبارات و با دقت کافی آنچه را که شاگرد باید در جریان
یادگیری بیندیشند ءانجام دهد و یا احساس کند را روشن می نماید
هدفهاى عملكردى به اندازه كافى مشخص و ير جزئيات هستند وابه
خوبى عملكرد دانش آموز را مشخص مى كنند و اينكه جه موقع هدفها
مورد دستيابى واقع شده اند
صفحه 8:
3 9۰
باشد:
7 الف - رفتار مورد مشاهده دقيقامشخص باشد از بكار بردن
افعال و كلمات مبهم يرهيز شود
3
»مانند انجام دادن » فهرست کردن » نوشتن » دسته بندى
کردن » محاسبه کردن » ساختن,
صفحه 9:
۱۳ DE Te en kena ee
CCQEK SG E CoE Oxley e SEW CE 2
شاكرد از جه جيزهايى مى تواند يا نمى تواند استفاده كند و يا
در كجا و در جه زمانى بايد مهارت لازم را كسب كند. مثلا
با استفاده از کتاب » بدون استفاده از ماشين حساب »در
Saeed دده
صفحه 10:
" ج- معیار (درجه موفقیت )باید دقیقآمشخص باشد .منظور حد
نصابى است كه بر اساس آن رفتار ارزشيابى مى شود .
SEE e> te) ا FOS IE SEES CE
دقيقه .9070 صحت ,بدون غلط
صفحه 11:
هدف رفتاری را نباید به صورت سوال نوشت و قبل از نوشتن
هدفهاى رفتارى عبارتهاى زير نوشته مى شوند :
از دانش آموزان انتظار مى رود يس از يايان درس بتوانند :
سه تن از نويسندكان ايرانى را نام برده و حداقل يكى از آثار آنها را
ذکر کنند .
۱9 naw)
کتاب معیار :سه تن
هدف رفتاری نامناسب:حوزه ی گسترش زبان فارسی را توضیح
د هید
0
صفحه 12:
هدف رفتاری مناسب :درباره اهمیت زبان فارسی دری در کشورهای
ل 00
هدف رفتارى نامناسب :جند تن از فارسى سرايان برون مرزى را نام
ببريد.
هدف رفتارى مناسب :دو تن از فارسى سرايان برون مرزى را نام
ببريد .
هدفهاى رفتارى بر اساس سلسله مراتب از آسان به مشكل و يا
ا ا ا ل
همچنین هر هدف رفتاری باید معلوم شود که در کدام طبقه قرار می
د . نبايد درس منحصر به يك سطح آنهم سطوح يايين باث
صفحه 13:
eS warn.)
ا POS ee Sere cere ee OER Sree
كيرند و متناسب با ييجيدكى و ماهيت »سطوح مختلفى را در
بر مى كيرند
صفحه 14:
حيطه شناختى
ا ا ا ل الت ات
ا ا ا 0
BRE eye eas ene crete Pee CB)
زير است :دانش »فهم »كار بستن »تحليل »ارزشيابى»تركيب.
صفحه 15:
مثال:
سه نوع از اشياء رسانا را نام ببريد .(شناختى»دانش)
ene ا ا ا 202
۳ ese a CES Ss
Rep CR Ce ve oeg he FST ope > ne One Tee an CREP ey
سطر بنويسند.(شناختى »تجزيه و تحليل)
لزوم رعايت حجاب را در فرهنك اسلامى با ذكر دلايل تو ضيح دهند . (شناختى
E كم
ا م ا ا ل Se)
| ا ا ا ا eel
0
صفحه 16:
هدف كلى آموزشى
tp) 00
۱
را می داند .
|
مى دائد.
روشها را می داند.
0
تنوريها را مى فهمد.
قوانين را مى فهمد.
فعل های رفتاری
( بصورت زمان حال ساده
و سوم شخص مفرد)
تعريف مى كند-توصيف مى كند-
ee ا Te
جور مى كند- نسخه بردارى مى كند.
eee ee Tee Sie nee)
كند-بركردان مى كند- تميز مى دهد-
تخمین می زند- توضیح می دهد- بسط
می دهد-تعمیم می دهد باز نویسی می
كند- ييش بينى مى مى كند.
صفحه 17:
به اجزا تقسيم مى كند- با نمودار
جداول ونمودارها ا ا ا 0
وتحليل مى كند.
Ee ete Ee Str D pe ores
00
صفحه 18:
اصول و قواعد را
بايكديكرتركيب مى كند .
طرح جدید ابداع می کند ,
مطالب را بايكديكر
ترکیب می کند ,
یک اثر هنری را
0 ال
20 ty)
0
قوانين يادكيرى را
|
طبقه بندی می کند- در هم می امیزد-
انشا می کند-تجدید نظرمی کند-باز
1 CK Sp pee SUC OPT
می نویسد-شعر می سراید-تجدید سازمان
مى كند- مدون مى كند- نمودار تهيه مى
0 Be)
ارزیابی می کند- مقایسه می کند- نتیجه
cee apne e ۱۳|
Be ee Bene eer Mery
RIP eT Creer
صفحه 19:
۱
" این حیطه با نگرشها »عواطف »علایق وارزشها سروکار
دارد. سطوح مختلف این حیطه به ترتیب عبارتند از :توجه
کردن »پاسخ دادن ءارزش گذاری »سازماندهی ارزشهاءتبلور
ارزشهادر شخصیت
صفحه 20:
مثال:
دفت به فعالیتهای کلاس توجه کنند .(عاطفی .توجه کردن)
ا ا (CRE
خود را در قبال بيشرفت اجتماعى متعهد بدانند.(عاطفى »ارزش كذارى)
نقش برنامه ريزى منظم در حل مسائل رابدانند.(عاطفى »سازماندهى ارزشها)
در فعالیتهای گروهی با علاقه و SSeS Dey Cae LO ees CSE
شخصیت)
تعدادی از افعال که در اين حیطه بکار می رود عبارتند از توصیف می کند .یاری می
کند »پيشنهاد می کند ءطرفداری می کند «حمایت می کند.
صفحه 21:
حیطه روانی حرکتی
7 هدفهایی که در اين حیطه قرار می گیرد جنبه حرکتی
»مهارتى » و عملى دارند مانند:
7 دروس فنی »هنر آزمایشگاه . سطوح مختلف این حیطه
EON RTC ORY evo BRKT ET ی ۱
حرکات »عادی شدن عمل
صفحه 22:
مثال:
بتوانند توب را با كمترين خطا مانند معلم در حلقه بسكتبال يرتاب كنند
(slic AS = ily).
ve STP) Mere SPO Orne OC ESE er ara
| ا ا
بتوانند با حداقل يك خطا مجسمه ای را با خمیر بسازد. (روانی حرکتی
0 0
20 ا ل rrme te) i)
06 el rot a tee aeD))
تعدادی از افعال که در این حیطه قرار می گیرند عبارتند از :اندازه می گیرد
TOB I PP eee 1۳00
صفحه 23:
عرصه ها
وظایف دانش آموز در قبال
خدا خلقت(طبیعت) خود دیگران
انتظارات از دانش آموزان در این درس
بررسی کند ۰ تدبر کند » تفکر کند »
باور داشته باشد.نگرش مثبت پیدا کند.
شکر گذار باشد.
افعال حیطه شناختی در سطح دانش:نام
بیرد....
نمودار ترسیم کند.روزنامه دیواری
درست کند.پاور تهیه کند.
تلاش کند.احساس مسئولیت کند.
صفحه 24:
رعایت تقوي الهي در تمام شنون زندگی ذ
ي الهي در تمام شنون دي و ۰
۳ م زندكي فردي و
متعهد به ارزش هاي اخلاقي از جمله . صدق . صبر . احسان و رآفت ۰
۰ حسن خلق . حیا . شجاعت , خویشتن داري . قدرشناسي . رضا :
عدالت . قناعت ۰ نوع دوستي . تکریم والدین ومعلم در شنون
ومناسبات فردي اجتماعي
ارزش قائل شدن براي کار و معاش حلال و داشتن روحیه تلاش ۰
مستمر
ارزشمند داشتن عالم ۰ علم آموزي و يادگيري مادام العمر ۰
تقدم بخشيدن به منافع ملي بر گروهي ومنافع جمعي بر فردي *
ارزش قانل شدن براي مخلوقات هستي و محیط زیست ٠
ارزش هاي اخلاقي در استفاده از علوم و فناورء
التزام به اصول و
هاي نوين
صفحه 25:
عمل به آموزه های دینی و انجام آگاهانه و مومنانه واجبات و محرمات ۰
به کارگیری ظرفیت های وجودی خود برای دست یابی به هویت ۶
متعادل و يكيارجه در مسير رشد و تعالی خود و جامعه
به کارگیری آداب و مهارت ها و سبک زندگی اسلامی - ایرانی
به کارگیری فناوری اطلاعات و ارتباطات در کار و زندگی ۰
بهره گیری از مهارت های پایه برای شکل دهی هویت حرفه ای آینده ۰
خود به صورت مولد کارآفرینی
بهره گیری آ گاهانه از یافته های علمی . هنری . فنی . حرفه ای و ©
بهداشتی و زیستی و تلاش موثر برای تولید وتوسعه آن ها
حفظ و تعالی محیط زیست . میراث فرهنگی و سرمایه های طبیعی ۶
به کارگیری مهارت های زبان و ادییات فارسی و زبان عربی ۶
به کارگیری مهارت های یک زبان خارجی در چارچوب بخش انتخایی ۶
( نیمه تجویزی ) با رعایت اصل تثبیت و تقویت هویت اسلامی - ایرانی ی
صفحه 26:
۰ الهی . معارف دینی و OL
علم نسبت به پدیده ها . روابط . رویدادها و قوانین جهان آفرینش »
و چگونگی برقراری ارتباط انسان با آن ها و بهره برداری بهینه از
آنان
علم نسیت به روابط , نقش ها . حقوق و وظایف خود و افراد و *
اهمیت آن ها در زندگی اجتماعی
نسبت به گذشته و حال جوامع بشری به ویژه فرهنگ و تمدن ۰
اسلام و ایران
آشنایی با ویژگی های نظام مردم سالاری دینی و جایگاه و رسالت *
جهانی ایران اسلا
بیابران اسلامی
آشنايي با روش های رمز گشایی پدیده ها و رمز گردانی آن ها و ۰
ابزار آن به زبان زیباشناسی و هنر
صفحه 27:
ایمان آگاهانه به توحید . نبوت . معاد . امامت . عدل .عالم غيب وحیات ۰
جاودانه
باور به ربوبیت و حضور حکیمانه همراه با لططلف و رحمت خالق یکتا در ۰
عرصه هستى 9
ايمان به اتبیاء الهی . قرآن . پیامبر خاتم (ص ) ائمه معصومین علیهم ۰
السلام و ولایت مطلقه ققیه و نقش بی بدیل آن ها در هدایت و
رستکار ی ج
باور به نقش دين مبين اسلام و نظامات آن به عنوان تنها مکتب جامع و ۰
کارآمد برای تحقق حیات طیبه
ایمان به ارزشمندی . هدفمندی و قانون مندی خلقت و باور به زیبایی *
های جهان آفرینش به عنوان مظاهر فعل و جمال خداوند
ایمان به هویت الهی انسان. کرامت او و توانمندی های جمعی و فردی *
انسان
صفحه 28:
درک وجود خدا . نیازها و توانمندی ها . ظرفیت ها و ابعاد هویت ۰
متعالى خويش
بصير نسبت به آثار و ييامدهاى سبى زندكى خود *
تدبیر در صفات . اقعال و آیات خداوند متعال به عنوان خالق »
هستی
قدیر در نظام خلقت و شگفتی های آن ۰
صفحه 29:
دول شمارة ۳ توسعه مفاهيم اعالاق(۳) پایه دواز دهم
مفیموم
os)
مباحی
اخلدق
و ایطة
اتسای با
oe
ور ایطة
اقساین با
Ses
مقاهی, جز تی
-تبيين تآثير اخالاق فردى و اجتماعى در نحوة تاكرش يه جهان
le sa) BH eee, ola کی ود تاوت اكات و روم
«جتماعی با اخلاق
eras os ea ore
تنيلي و سه لانتخارى و .... رضا و رايطة آن يا تواكل
از
صعیعت وهد, قلسفه وهده وهد و رعیالیت: عم معاقات وهد
با حارایی» حقیعت اقتاعت» ظمع و تکاثره حب دنبای معقی,
وهای بل توافت
قغاهت با تااتی برای بمیود و رقاه زندگی فردی و اجحماصی
- حقیقت نویه شرایط قبولی نویه كمال نویه آتار تویه
امواتيح تویه. ملک قیولی نوید
- حقرقت صیره اقسام هیر اطاصت. 0
صیر راس یمان راحای :تحصیل صیر. حقیقت رقق و
مدارا کر ستتایل جهالطلیی
ه میم و واه و ی ی ار
کم ات وم دب وا ۱
هی خی خواهی , راههاک علمی و حملی حاداج جسی مکر
eee ها تا در اس Tipo ales
حیای احضا و چوارح. حقیقت عفت. عقت فردی و اجتماعی.
صفحه 30:
فعالیت های حین تدریس
38[ فعاليت دبير فعالیت دانش آموزان
)۱ (اندیشه ورزی؛ دست
موقعیت ورزىء خلاقیت توام با
یادگیری ) خودباوری. خودپایایی
و خود ارزیابی )
روش تدریس
صفحه 31:
ارانه درس جدید
لحاظ کردن
ارزشیابی فرآیندی
فعالیت های بعد از تدریس —
۳ فعالیت دانش آموزان
فعالیت دبیر -
و جمع بندی
ارزشیابی پایانی
تعیین تکلیف و فعالیت
های خارج از کلاس
صفحه 32:
30
ee a creo’ ir ena ا ا ل لك
مناسبى براى تدريس معرفى مىشود. الكوى تدريس با روش تدريس
eeee ا ل ا 0
بر اساس تجربه و تحقیق بدست آمده اند. تحقیقات نشان داده است که
1 renee NPE erm
Oe TS eS eee ne SP eT Tele Serr
Fey Se Te ere aE)
000 ال BONE BSS ETE Bye RK sh)
Se tee nee ies ee ew eee
9 بل
صفحه 33:
الف-الگوهای اجتماعی
00000100 ل © Gd 98 Gla Gulla Ga ge
[۹ ل ا ا CON)
ا و
صفحه 34:
ب.-الگوهای پردازش اطلاعات
استفاده از آن ها موجب جمع آورى اطلاعات » كشف مسائل
areca 3 كت ل ا ل Ce SCO دن
استقرايى » دريافت مفهوم » كاوشكرى علمى » ييش سازمان
Pere errr rarer
صفحه 35:
5-پیش بینی رفتار ورودی
با ae
درس جديد بايد آنها را كسب كرده باشندتا بتوانند درس جديد رافرا
ا ا ل ا 0
نباشد ممكن است مطالب آموزشی را بدون توجه به تواناییهای
۱ 10 ar piles abs cae Eee
نیاز یا رفتار ورودی است که اگر آموخته نشود شاگرد نمی تواند عمل
0 2 ل Dy) تقسيم را انجام دهد
بلکه مفاهیم پیش نیاز درس جدید هستند که برای درك و فهم درس
,تحقیقات نشان می دهد که 0 در صد eee eT SD
بر ی بستگی به پیش نیازهای مناسب در شاگردان دارد.
صفحه 36:
۱ اس بای Oy col ree ah
بعضی زاند اما رای دیگری ضروری باشد ولی طراح باید بتوآنند
دانش آموزانى را كه براى آنها آموزش مناسب نيست شناسايى كند تا
أموزش ترميمى داده شود.
2 ل ل ا ل ل
و سپس هدفهای رفتاری نوشته شوند . رویکردی در نظامها یا
۳۳ ا 5 ۳
معلم كاملادر انتخاب و سازمان ده مطالب :درك آزاد باشد .در
[۱۳ 7۹ IS Sh ONORLE HO ete Syn 0
تقريباً غير ممكن است.
ee Me Tee Ba Lene
صفحه 37:
5
براى تدريس هر درس وسا يل و مواد آموزشى و تداركات
مخصوص لازم است.معلم بايد وسايل و مواد لازم را از قبل
پیش بینی و تهیه کند و در طرح درس از آنها نام ببرد
9 آموزشی بایدبعد از تعیین فعالیتهای آموزش
و بعداز روش تدریس مشخص شود زیاده روی و مبالغه
گویی در بیان وسایل مزیت به حساب نمی آید . نمونه ای
از وسایل مورد نیاز عبارتند از :نقشه »کاغذ سفید
ا 7
eer ey er berm ecmerantT
صفحه 38:
7-مراحل تدریس
© فعاليتهاى مقدماتى :معلم بايد كارهايى را كه قبل از شروع
تدریس لازم است انجام دهد ذکر کند مانند سلام و
اكواليرس: حضون واغيايةدائقن Pre rae
؛بررسی سلامت روانی و جسمی شاگردان .دادن تذکرات
لازم بايد توجه داشت که زمان انجام کارهای قبل از شروع
تدريس نبايد زياد طولانى باشد تا از شور و شوق اوليه
دانشآموزان کاسته شود .
صفحه 39:
۲ ارزشیابی تشخیصی : معلم قبل از شروع درس جدید باید
)| ۳
ا ا ا الا سس
محسوب می شود را می دانند به همین جهت به هر طریقی
كه لازم مى داند بايد از بيش دانسته هاى أنها ارزشيابى
تشخيصى به عمل آورد .نوع ارزشيابى بستكى به نوع
درس و هدفهاى درس دارد و مى تواند از سوال شفاهى تا
آزمون کتبی متغیر باشد . در بیشتر موارد ارزشیابی رفتار
|
صفحه 40:
آماده سازی وقبل از شروع تدریس درس جدید معلم باید دانش آموزان
Pep ron ew COO Ces Pen CSR Nee ee Shwe era)
BoP Se See ern see eee eos teres
درس جدید و یادگیریهای قبلی شاگردان است . آماده سازی توجه
دانش آموزان را از درس جلسه قبل كه ممكن است متفاوت از درس
فعلی باشد به درس جديد جلب مى كند ممكن است دانش آموزان
ساعت قبل ریاضی داشتهاند و درس جدید علوم باشد با آملده سازی
tet) ا ا ا 8
طرح درس مشخص می کند که چگونه و با چه روشی می خواهد
IER Soe Otc eG eee Ie MPC OP bt a pI pris
خاص را نمى توان بيشنهاد كرد و تا حدود زيادى ابتكارى است.
صفحه 41:
مثلآدر درس مربوط به اسكلت بدن معلم مى تواند ماكت يك
ساختمان رانشان دهد و با طرح سوال مناسب از دانش
أموزان بيرسد كه فكر مى كنيد سقف و ديوارهاى اين كلاس
چگونه ایستاده اند.
يادآورى درس قبل .كفتن داستان كوتاه »نمايش عكس
»خواندن يك شعر يا مطلب نمونه هايى از فنون آماده سازى
است .زمان آماده سازى كوتاه است.
صفحه 42:
ارائه درس
۱ ere adele eee alee oe ae
5 bie Datel ا الا STC ل ا e TOL
۱ 7
سخنرانی)نقشه و تصوير را به دانش آموزان نشان دهد (مایشسی)و یا از دانش آموزان
Pore le es he Goes ee Pee rere 9
ser abe ss ser ei ere ۱
Oe kor eee eer eter eee ee See ee ees
ارزشیابی تکوینی و نحوه بازخورد آن را توضیح دهد .مدل کلاسی خود را معرفی کند
اكر به توضيح و تشريح مفصل تر مراحل تدريس بيردازند از روش سناريونويسى
RB eer) ا 1
مطالب فراوانی را تدریس می کنند که ارتباط و پیوستگی با هم ندارند در این
ا Seer er te. sis ier t ee ren ret
cee isles ee eet es Ser Eee
صفحه 43:
Ce ل Ste
© براى تثبيت مطالب ارائه شده در ذهن دانش آموزان بهتر
است درس ارائه شده خلاصه »جمع بندی و نتیجه گیری شود
. این نتیجه گیری می تواند توسط خود دانش آموزان انجام
شود و معلم ایار نظر نهایی را انجام دهد.
زمان اختصاص داده شده به هر قسمت از مراحل تدريس
بايد مشخص شود.
صفحه 44:
8-فعاليتهاى تكميلى
اال ل بداند شاگر دانش تا چه حد
به هد فهای مورد نظر در آموزش رسیده اند و همچنین موثر
بودن روش تدريس خود را بداند نياز به ارزشيابى دارد
eee eee eee SS Renee
rere ل ا Cee as me
CONC Oe ae tS meee TC rey a
ضرورتا نيازى به ارزشيابى ندارند اما اغلب أنها براى يى
بردن به رسيدن به اهداف نياز به ارزشيابى دارند .
صفحه 45:
* بر اساس نتايج ارزشيابى يايانى و براى تقويت مطالب
آموخته شده معلم مى تواند براى دانش آموزان در خارج از
۳
دانش امو زان ار تباط داشته باشد مانند: حل تمرین » نوشتن
ree Sa ESTES Ie SoS 5s 3017
مسائل ساختن يك وسیله »معرفی چند منبع برای
مطالعه(كتاب.مقاله »سايت هاى اينترنتى) زمان اختصاص
داده شده براى هر قسمت از فعاليتهاى تكميلى بايد مشخص
0
شود.
صفحه 46:
2
| rte nn |
Rie y Pere Pore pre eS Tope SITs Ow OER
CPOE از و ele kc BES LS Teter eS)
0 ete te rere Ser ese ee ee Sie es
9 ees noes tk aes eee SE wee
ياسخ داده مى شود:
- آیا دانش آموزان به اهدافی که ت ده بود رسیده اند؟
lee Teese ete Ses oa یا
fee ABT Eee See Tee Sie seer En 5 ee Pees
اكرفتيد؟
|
چه معایبی در تدریس وجود داشت؟ -
صفحه 47:
اكرابه رفتا ام روز 0
صفحه 48:
صفحه 49:
