صفحه 1:
\
x ۱ »
6“ بيامبر 56 “a ۳
رین مردم سي ست كه دانش ديكران را به .
/ \ 35
صفحه 2:
(- توائایی و صلاحیت کافی پرای طراحی فرآیند تدریس
(- توائایی و مهارت کافی پرای اچرای پرثامه های تدوین شده
۳- آگاهی و مهارت کاثی پرای کنترل و ارزش یاپی آموخته ها
صفحه 3:
نقشه تدریس
۶ یکی ازهنرهاي تدریس. توانايي طراحي تدریس
يا کشیدن نقشهي آموزش آست که همدي
راهبردها 9 رخدادها را براي رسیدن به اهداف
شامل ميشود.
صفحه 4:
اهمیت داش OP CY om
دلایلی مختلفی برای اثبات لزوم تهیه طرح درس وجود دارد. طرح درسی که خوب تهیه شده باشد
میتواند امتیازآت فراوانی را برای معلم به ارمغان آورد:
۱- معلم را قادر میسازد که در طول دوره آموزشی خود به دقت در مورد همه چیز فکر کند.
۲- طرح درس به دلیل این که مراحل ندرپس را مشخص میکند. راهنمای معلم در فرآیند تدرپس است.
۳- باعث میشود معلم با آمادگی و اعتماد به نفس بیشتری سرکلاس درس حاضر شود.
۴- توجه معلم را به انتخاب روشهای مناسب تدریس جلب مینماید.
۵- امکان استفاده از وسایل آموزشی را فراهم میسازد.
۵ می گردد که معلم + بر قسمتهای مهم درس به نحو مطلوب تأکید کند.
ای معلم و دانشآموز وا در فوایند تدریی فشخص می کند
۸- در نعیین تکالیف درسی دانش آموزان موثر آست.
-٩ اطمینان میدهد که کلیه اطلاعات مورد نیاز دانش آموزان در تدریس گنجانده شده است.
1١ ارزشيابي دائش موز توسط معلم را أسان میکند
صفحه 5:
۱- طرح سوالهای مناسب را پیش بینی میکند.
۲- سردرگمی در تدربس را از بین میبرد.
۳- به فعال نمودن دانش آموزان در طول تدریس کمک موّثری میکند.
۴- باعث توجه به اهداف غایی آموزش و پرورش میشود.
۵- رسیدن به سطوح حیطههای سه گانه یادگیری (شناختی. عاطفی, روانی -حرکتی) را ممکن میسازد.
۶- به مدیریت صحیح کلاس کمک میکند. ۱ ۲
۷- طرح درس چارچوب تدریسی را طراحی میکند که براساس آن. معلم و دانش آموز در هنگام تدریس
پا هدفی مشترک و مشخص به یک سو حرکت میکنند.
۸- تخصیص زمان به هریک از فعالیتها را (برحسب اهمیت آن) امکان پذیر میسازد.
-٩ از فراموشی در ارائه مطالب و فعالیتهای ضروری در مرحله تدریس پیشگیری مینماید.
۰- اثربخشی آموزش و یادگیری را افزایش میدهد.
صفحه 6:
۲ 7 ۲
Sule iif م ارس تال امای بزع ده
(-چه چیزی راقصدداریم پیاموزیم(اهداف)؟
۲-ارکدام روش ها.موادووسایل استفاده می کنیم(روش ها
۳-چگونه نحوه رسیدن و تحقق اهداف رامتوچه می شویم(ارزش یایی)؟
صفحه 7:
الف )اقدامات قبل از تدريس ب)اجرای تدریس (فرایند یاد دهی و یاد گیری )
١-ارزشيابى تشخيصى
۲-ایجاد انگیزه
۲-نگرشی (ایجاد علاقه )
۳سمهارتی (توانایی ) ۳فعالیت های معلم و دانش آموز
عناصر و عرصه ها در طرح درس پرنامه درس ملی
۲-روش تدریس ۴- ارزشیابی تکوینی
۴-مدل کلاسی ۵-ارزشیابی پیانی
۵-رسانه ی آموزشی ۶-تعین تکلیف
فعالیت های معلم و دانش آموز (در مراحل مختلف روش تدریس انتخایی )
معلم :توضیح مي دهد .مى نويسد .سوال مى كند .نشان مى دهد .مى خواهد .بيان مى كند ...
دانش آموز :كوش مى دهد «توجه مى كند ,ياسخ مى دهد .مشورت مى كند .مى خوانند .به
ge phe سپازند وس.
صفحه 8:
طراحی آموزشی بر اساس برنامه درس ملی
شناسنامه طرح درس :
به نام خدا
ماده درسی : پایه :
عنوان درس : راهبرد موضوعی :
تهیه کننده : كد پرسنلی :
مدت تدریس :
مدرسه : منطقه / ناحیه :
صفحه 9:
2
i سب
الف) اقدامات قبل از تدریس
تدوین اهداف آموزشی
در واژهنامههای فارسی. مترادف مقصود. نشانه. غرض, مطلوب و غایت آمده است.
در تشریح این معانی میتوان گفت هر فعالیت و اقدامی بر آرمانها و مقاصدی مبتنی
است و هیچ فعالیت منطقی و قابل قبولی وجود ندارد که بی هدف و بدون غایت باشد.
اهداف و مقاصدى شكل مى كيرد و مُقدم بر هر قسمت دیگر است. هر طراحی, به ویژه
طراحی آموزشی, باید پس از تعیین هدف, به تدوین برنامههای اجرایی بپردازد. در
کلیهی مراحل, آن اهداف و آرمانها را نشانه بگیرد و به سوی OS p> WOT کند.
صفحه 10:
مس ۲" __
هدف کلی درسی
در اهداف کلی درسی, مقاصد و انتظارات با و مبهم. اما قابل
دسترس, بیان میگردد. اهداف کلی درسی, هدفهای درسی را در همهی ابعاد
یاد گیری (شناختی, عاطفی و روانی-حر کتی) مشخص میکند.
صفحه 11:
اهداف کلی درسی از طریق افعال غیررفتاری بیان میشود. طراحان آموزشی و درسی
براى تدوين و استخراج اهدأف کلی درسی به افعال متعددی از نوع غیررفتاری نیاز دارند
در زیر برخی از افعال غیررفتاری مورد نیاز برای هدف نویسی ارائه میگردد:
دانستن
فهمیدن
درك كردن
به کار بردن
ترکیب كردن
علاقه مند شدن
واکنش نشان دادن
قضاوت كردن
ارزش كذارى كردن
تمايل داشتن
ابداع كردن
تفسير كردن
دريافتن
پی بردن
اهمیت دادن
ارزش يابى كردن
تحليل كردن
دقت كردن
صفحه 12:
روش تهیه اهداف رفتاری
هدف های رفتاری بیاناتی هستند که یادگیری های مختلف دانش آموزان را برحسب
در رفتار با عملکرد آنان نشان می دهند. هدف های رفتاری به سهولت قابل شناسایی و اندازه گیری
هستند. همچنین معلمین به کمک هدف های رفتاری منظور و مقصود خود را از آموزش موضوع های
درسی به طور دقیق مشخص می کنند.این هدف ها از آن رو رفتاری نامیده می شوند که فعل های
جملات تشکیل دهنده این اهداف برحسب اعمال و رفتار یادگیرنده بیان می شوند.
صفحه 13:
به هدف های رفتاری زیر دقت کنید:
دانش آموز باید بتواند: اصل انتقال نیرو را در رابطه با کار ماشین ها توضیح دهد.
همان طور که ملاحظه می کنید. عمل توضیح دادن قابل مشاهده و اندازه گیری است. به
اين لحاظ این هدف هاء یک هدف رفتاری نامیده می شود.
بنابراین اگر در نوشتن اهداف, از افعال مبهم مانند: فهمیدن, دانستن, درک کردن و
که برای افراد مختلف, معانی متفاوت دارند. استفاده شود. این اهداف غیررفتاری
به اهداف زیر توجه کنید:
دانش آموز باید علل جنگ ایران و عراق را بفهمد.
دانش آموز بای علل جنگ ایران و عراق را شرح دهد.
کدام هدف, رفتاری و کدام غیررفتاری است؟
اهداف رفتاری به فاعل و فعل رفتاری نیاز دارند.
صفحه 14:
نمونه ای از فعل های رفتاری :
تعریف کند - بیان کند - نام ببرد - ذکر کند - بنویسد - مقایسه کند -رسم کند -
شرح دهد- نشان دهد - تفسیر کند-توضیح دهد بخواند - و....
منظور از طبقه بندی هدفهای تربیتی چیست؟
این است که بدانیم تغییر رفتار در چه زمینهها و در چه سطحی صورت میگیرد.
صفحه 15:
شامل رفتارهایی است که با تواناییهای ذهنی و مهارتهای عقلانی مانند
بازشناسی. یاداوری» بیان مطلب آموخته شده تعبیر و تفسیر مطالب قضاوت در
مورد امور و يديددهاء استدلال و مانند آنها مربوطند.
مانند: حل مسئله ریاضی-اظهارنظر در مورد متن ادبی و
صفحه 16:
صفحه 17:
انفعالی به رغبتهاء نگرشهاء اعتقادات و نظام ارزشها مربوط است مثل علاقمند شدن به
متون ادبی با یک دوره آموزشی در ادبیات -سخت شدن اعتقادات به ائعه و پيامبر پس از خواندن زندگی پیامیر
a
۳۳
تست آرزش ها سا هتسه آرزش ها
صفحه 18:
حیطه روانی و حرکتی : شا
آن دسته از رفتارهایی است که به و اعمال بدنی هر دو مربوطند
مانند ماشین نویسی, نقشه کشی. سیم کشی, نقاشی کردن.
صفحه 19:
انتظارات از دانش آموزان
اخلاق
صفحه 20:
بررسی کند- تدبر کند- تفکر کنن- تحلول کند - مقایسه کند:
باور داشته باشد - نگرش مثبت پیدا کند - تکن گزار باشد
Gs eae ee كام يردا
نمودار ترسیم کند س روزنامه دیواری درست کند س پاور. پوینت تهیه کند
SSA Ga - تلاش كند
صفحه 21:
عناصر و عرصه ها در برنامه درسي
ينج عنصر :تعقل .ایمان . علم . عمل » اخلاق
و چهارعرصه : ارتباط دانش آموز
با خود . باخدا. با خلق و با عالم خلقت به صورت بهم پیوسته و با
محوریت ارتباط با خدا تبیین و تدوین می شوند .
عناصر پنچ گانه در شبکه ی مفهومی .مرتبط و به هم تنیده تبیین می شوند و در
فرایند عملی تربیت هر کدام از این عناصر . متناسب با نیاز ها و شرایط دانش آموز
می تواند سر آغاز سیر تربیتی دانش آموز باشند و سایر عناصر را نقویت و تعمیق
نمایند .
صفحه 22:
در میان عناصر پنج گانه ,عنصر تعقل جنبه محوری دارد و سایر عناصر پیرامون آن تعریف و تبیین
می شوند که هر کدام از آن ها نیز دارای مراتب معینی است.
صفحه 23:
IS Sra برنامه های درسی و تربیتی
تربیت یکپارچه عقلی . ایمانی . علمی و عملی و اخلاقی دانش آموزان به
گونه ای که بتوانند موقعیت خود را نسبت به خود . خدا . دیگر انسان ها
و نظام خلقت به درستی درک و توانایی اصلاح مستمر موقعیت فردی و
اجتماعی خویش را کسب نمایند .
صفحه 24:
۳- روش تدریس 9
یکی از عناصر مهم برنامهی درسی و طراحی آموزشی. انتخاب و اجرای
روش مناسب تدریس است. شاید بتوان گفت که این عنصر, در همهی
الگوهای طراحی آموزشی جایگاه ویژهای دارد و مهمترین قسمت به
حساب میآید؛ زيرا محتواء رسانههاء ارزشیابی و کلیهی مراحل تدریس در
جای جای روش و الگوی تدریس قرار میگیرد و ما را به همهی اهداف
میرساند. هنر معلم نیز در چگونگی انتخاب و اجرای روشهای تدریس
نمایان میشود.
صفحه 25:
۴- مدل کلاس و گروههای کاری
یکی از وظایف مهم معلمان برای اجرای قوانین تدریس, ایجاد شرایط
مناسب از نظر مدل کلاس درس و تشکیل گروههای دانش آموزی است. در
الگوهای جدید تدریس. تشکیل گروههای درسی برای واگذاری بخشی از
وظایف به دانشآموزان, جایگاه خاصی دارد. ۱
بنابراین انتظار میرود که معلمان در قسمت اول طراحی آموزشی مدل
كلاس و فضاى تدريس (مدل سنتی. فضای باز. پارک, اردو گاه. کتابخانه.
کار گاه. آزمایشگاه و...) را مشخص سازند و براساس آن. دانشآموزان را
گروه بندی کنند.
صفحه 26:
۵- رسانههای یاد گیری
در اکثر مدلهای طراحی آموزشی, تعیین و تولید رسانه مورد توجه است
و معلمان با همکاری دانشآموزان. وسایل و تجهیزات مورد نیاز را تهیه
میکنند و در جریان تدریس, از آنها برای تسهیل یادگیری بهره
میگیرند. در مدل طراحی, به وسایل و رسانههای ویژهای اشاره شده است؛
زیرا رسانههایی مانند معلم. کتاب. تخته سیاه و... به طور معمول در اکثر
درسها مورد استفاده قرار میگیرد. اما تعدادی از رسانهها صرفاً برای
درس ویژهای کاربرد دارند.
صفحه 27:
ب) اجرای تدریس (فرآیند یاددهی - یادگیری)
بعد از اين که اقدامات قبل از تدریس (تعیین اهداف, رسانهها روش
تدریس و مدل کلاس) صورت گرفت, طراحی آموزشی وارد مرحلهای
میشود که باید در کلاس درس, به همت معلم و فراگیرند گان؛ به عمل
تبدیل گردد و یاددهی-یادگیری در جریان آن اتفاق افتد.
صفحه 28:
۱- ایجاد ارتباط و انگیزه سازی
لازمهی هر شروعی, ایجاد ارتباط مطلوب و فضاسازی است.
فرآیند یاددهی-یاد گیری امری دوسویه است و به توافق هر دو طرف نیاز
دارد. به اين ترتیب. معلم نمیتواند بدون توجه به انگیزه و علاقهی
دانشآموزان. تدریس را شروع کند؛ زیرا تدریس, تزریق نیست. با این
حساب. مهارت داشتن معلم در این مرحله. بسیار مهم است و نقطهی
شروع تدریس به هنرمندی خاصی نیاز دارد تا انگیزهای توأم با هدفمندی و
نشاط در دانش اموزان به وجود آورد.
صفحه 29:
مهارتهای انگیزه ساز آغازین بسیار فراوان است:
نمایش دادن یک فیلم کوتاه.
نشان دادن چیزی جذاب.
یک اقدام غیرعادی و سوّال برانگیز.
نقل داستانی کوتاه.
بهرهگیری از افراد خارج از کلاس.
ارائهی یک گزارش کوتاه.
استفاده از شعر و تمثیل.
پرسش تحریک آمیز.
تغییر زمان و مکان تدریس.
اجرای یک نمایش کوتاه.
صفحه 30:
۳- ارزشیابی
«ارزش یابی یعنی گردآوری اطلاعات. تجزیه و تحلیل, مقایسهی آنها با
معیارهای معین و در نهایت. ارزش گذاری و تصمیم گیری در مورد آنها.»
برای انجام دادن هر گونه ارزش یابی . این دو سوال اصلی مطرح می شود :
۱- چه چیزی باید اندازه گیری و ارزش یابی شود ؟
۲- روش اندازه گیری و میزان آن چیست؟
صفحه 31:
الف) ارزش یابی تشخیص
پس از آن که از آمادگی فراگیرند گان برای همکاری با معلم و مشارکت
در تدریس اطمینان نسبی حاصل شد. ارزش یابی تشخیصی مدنظر قرار
میگیرد و مشخص میشود که نقطهی شروع کار معلم کجاست؟ زمینههای
قبلی دانشآموزان چیست؟ آیا اطلاعات آنان همگن و تقریباً هم اندازه
است؟ این جاست که معلم از طریق یک ابزار اندازه گیری مانند پرسشهای
شفاهی. پیش دانستههای دانشآموزان را میسنجد و پیش زمینههای
موضوعی تدریس را مطرح میکند و نتایج آن را در طول اجرای تدریس
مورد توجه قرار میدهد.
صفحه 32:
ب) ارزش یابی مرحلهای (تکوینی)
ارزش یابی مرحلهای در جریان فعالیتهای معلم و دانش آموز نقش مهمی ایفا
میکند و به ویژه, سبب تقویت حس مشارکت و تعامل موّثر میشود و این امکان
را به وجود میآورد که معلم بر بازخورد فعالیتهای کلاسی به صورت مستمر
نظارت داشته باشد. هدف از اجرای ارزشیابی تکوینی, تشخیص میزان تحقق
انتظارات آموزش و پرورش از یکایک مراحل تدریس است. ۳
بدیهی است که این نوع اندازه گیری و ارزشیابی از طریق مشاهده. آزمونهای
شفاهی و پرسشهای موردی به صورت سوال صورت میگیرد. بنابراین. انش
یابی تکوینی در بطن فرآیند طراحی آموزشی قرار دارد و انتظار میرود که
معلمان. ضمن اجرای هریک از مراحل تدریس, ارزشپابی تکوینی مناسبی را اجرا
و نقایص احتمالی آن را برطرف کنند.
صفحه 33:
پ) ارزشیابی پایانی (مجموعهای)
پس از اجرای روش تدریس و پایان یافتن یاددهی - یاد گیری (اجرای
مراحل). تعیین میزان تحقق اهداف و پیشرفت دانشآموزان اهمیت زیادی
جه, به نظر میرسد بررسی تأثیر روش تدریس و تبادل تجربیات
بر دانشآموزان و در جهت نیل به انتظارات آموزشی. جزء اصلی آموزش
است و ارزشیابی پایانی برای رسیدن به این مهم اجرا میشود.
صفحه 34:
فرمول موفقیت چنین است :
هر موفقیت و دستاوردهای آن از رهگذر تلاش بدست میآید.
تلاشها را انگیزهها در انسان خلق میکنند.
انگیزهها را اندیشهها میسازند.
انديشههاء از و ايمان دستور مى كير ند.
پس هر موفقیتی از رهگذر یک باور عالی و یک ایمان خوب حاصل میشود.
حضرت علی (ع) : هر کس بسیار مباحثه کند. آنچه را می داند فراموش
نکند ,آنچه را نمی داند یاد بگیرد.
صفحه 35:
خدایا چنان ؟ کل Ke کار
بش وا رستگار